klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Fizjoterapia uroginekologiczna
Lifestyle

Fizjoterapia uroginekologiczna – jak wyglądają szkolenia z fizjoterapii uroginekologicznej? Na czym polega badanie? Wskazania do wizyty.

Fizjoterapia uroginekologiczna szkolenie ma na celu zapoznanie kursantów i przedstawienie im podstaw teorii i praktyki pracy z kobietami, które zmagają się z dysfunkcjami dna miednicy. Pierwszym krokiem, który wykonuje fizjoterapeutka uroginekologiczna, to wywiad. Jest to kluczowy element wszystkich wizyt medycznych i powinien być przeprowadzony bardzo dokładnie. Na szkoleniach więc zawsze kładzie się mocną uwagę na to, aby fizjoterapeutka wiedziała o co pytać i jak ukierunkować rozmowę, aby uzyskać rzetelne oraz istotne informacje na temat stanu zdrowia pacjentki.

Fizjoterapia uroginekologiczna – szkolenia

Na rynku szkoleń z fizjoterapii, tematyka uroginekologiczna jest dość nowa. Mimo to fizjoterapia uroginekologiczna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród fizjoterapeutek. Umiejętność pracy w tej wąskiej dziedzinie można nabyć podczas szkoleń zawodowych, organizowanych na przykład przez firmę Enedu.


Fizjoterapia uroginekologiczna szkolenie ma na celu zapoznanie kursantów i przedstawienie im podstaw teorii i praktyki pracy z kobietami, które zmagają się z dysfunkcjami dna miednicy.
Pierwszym krokiem, który wykonuje fizjoterapeutka uroginekologiczna, to wywiad. Jest to kluczowy element wszystkich wizyt medycznych i powinien być przeprowadzony bardzo dokładnie. Na szkoleniach więc zawsze kładzie się mocną uwagę na to, aby fizjoterapeutka wiedziała o co pytać i jak ukierunkować rozmowę, aby uzyskać rzetelne oraz istotne informacje na temat stanu zdrowia pacjentki.

Następnym krokiem jest analiza postawy ciała oraz tak zwane badanie funkcjonalne. Pacjentka może zostać zatem poproszona o wykonanie kilku testów funkcjonalnych, dzięki którym możliwa jest pierwsza hipoteza na temat potencjalnego problemu. Pogłębieniem badania jest badanie palpacyjne, w tym – jeżeli pacjentka wyrazi zgodę, badanie per vaginum – czyli badanie przez pochwę.

To badanie pozwala precyzyjnie określić napięcie mięśni dna miednicy, ocenić tkanki zewnętrzne i wewnętrzne krocza. Badanie to pozwala również ustalić zależność czy blizna (na przykład po porodzie) może mieć wpływ na problemy, z którymi zmaga się pacjentka.

Takie badanie w połączeniu z pogłębionym wywiadem na temat przebiegu ciąży, funkcjonowania w pierwszych dniach po porodzie oraz ustalenia nawyków dnia codziennego przedstawia szerszy obraz tego, jak może przebiegać terapia i jakie są rokowania na szybki efekt terapeutyczny.

Wszystkie te elementy są absolutnie podstawowe dla przeprowadzonej terapii, dlatego warto aby na szkoleniu z fizjoterapii uroginekologicznej dokładnie zrozumieć proces dobrze przeprowadzonego wywiadu, badania funkcjonalnego oraz badania palpacyjnego.

Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać na kursach prowadzonych przez dr n. med. Anitę Sikorę-Szubert.

Z czego składa się szkolenie?

Szkolenie z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej składa się z reguły z kilku trzydniowych modułów, a całość zakończona jest weryfikacją nowo nabytych umiejętności przez instruktorki prowadzące szkolenie. Tematyka szkoleń jest bardzo szeroka i omawiana w taki sposób, aby szkolenie przyniosło duże spektrum możliwości terapeutycznych do pracy z kobietami. Na szkoleniu korzysta się również z aparatury takiej jak USG czy tecar, tak aby zmaksymalizować efekty terapeutyczne i pomóc jak największej ilości kobiet wrócić do sprawności.

Ponadto doświadczenie prowadzącej oraz wykształcenie psychologiczne pozwala nałożyć dodatkowy filtr. A konkretnie filtr stanu psychicznego oraz tego, jak dolegliwości, z którymi się zmaga rzutują na jej społeczne funkcjonowanie.

Wskazań do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest bardzo dużo, a dostępność fizjoterapeutek uroginekolgicznych, szczególnie w dużych miastach – coraz większa. Najczęściej pacjentki zmagają się z takimi problemami jak: ból podczas stosunku, nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, rozejście mięśnia prostego brzucha, bolesne miesiączkowanie i inne.

Pacjentki coraz częściej korzystają jednak z fizjoterapii uroginekologicznej w celach prewencyjnych, np. celem przygotowania do ciąży.

Warto również podkreślić, że istnieje również fizjoterapia urologiczna, która skupia swoją uwagę na szeroko pojętym układzie moczowym. Tym samym, z fizjoterapii urologicznej mogą korzystać również mężczyźni. Dostęp do takich usług jest jednak nieco bardziej utrudniony ze względu na mniejszą ilość terapeutów specjalizujących się w tej konkretnej dziedzinie.

Materiał zewnętrzny