klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

skin flooding
Lifestyle

Jak skutecznie dbać o skórę dojrzałą? Postaw na skin flooding!

W przypadku cery dojrzałej często towarzyszy uczucie ściągnięcia, a także zaczerwienienia, przebarwienia, swędzenie, szczypanie. Można te dolegliwości niwelować stosując nowoczesną metodą skin flooding. To kolejny ze sposobów pielęgnacji po skin cyclingu polecany przez lekarzy dermatologów. Sprzyja nie tylko cerze dojrzałej, ale i tej ze skłonnością do przesuszenia. Warto dowiedzieć się więcej na temat skin foodling.

Skin flooding – co to jest?

Warto wiedzieć, że skin flooding trend TikToka jest rekomendowany przez wielu specjalistów. Polega na zalewaniu skóry kosmetykami nawilżającymi, które mają pozwolić utrzymać odpowiednie nawilżenie na dłużej i zapobiegać przesuszeniu na skutek szkodliwych czynników zewnętrznych. W ramach skin flooding najczęściej stosuje się sześć kosmetyków, przy czym pięć w porannej pielęgnacji. Skin flooding można podzielić na etapy, a pierwszym zawsze jest oczyszczanie skóry. Wykonuje się je przy użyciu łagodnej pianki myjącej. Nie może zawierać żadnych składników przesuszających, najlepiej jeśli posiada w składzie micele czy kwas hialuronowy, aloes czy inne nawilżające i oczyszczające składniki. Nie może zawierać SLS, SLES, parabenów czy olejów mineralnych. Po zastosowaniu oczyszczania raz do dwóch razy w tygodniu wykonuje się peeling. Najlepiej wybrać peeling enzymatyczny, który dogłębnie oczyszcza, a jednocześnie nadaje się nawet do wrażliwej skóry. Kolejnym krokiem jest zastosowanie toniku, który nie tylko przywraca naturalne pH, ale również przygotowuje skórę na przyjęcie składników hydrofilowych zawartych w serum czy kremie, które wiążą się z wodą. 

Skin flooding, czyli podwójne nawilżanie 

Skin flooding opiera się na zastosowaniu nie jednego, a kilku kosmetyków silnie nawilżających. Poza serum na bazie kwasu hialuronowego, najlepiej o różnej wielkości cząsteczek, wnikającym w głębsze warstwy skóry można zastosować drugie serum zawierające antyoksydanty i emolienty. Można sięgnąć po olej do twarzy. Oczywiście jeżeli pory skóry są podatne na zapychanie, ten krok można pominąć i po wchłonięciu się serum przejść do wklepania kremu, który stanowi zabezpieczenie dla warstwy hydrolipidowej. 

Różnice w skin flooding – pielęgnacja poranna i wieczorna 

Istnieją pewne różnice w pielęgnacji w ramach skin flooding rano i wieczorem. Nie wpływają one istotnie na czas, jaki trzeba poświęcić na pielęgnację. Rano stosuje się oczyszczanie jednostopniowe wspomnianą już pianką, a następnie tonizowanie. Z kolei wieczorem warto zastosować oczyszczanie dwustopniowe. W tym przypadku najpierw stosuje się olejek oczyszczający lub płyn micelarny, a później jeszcze piankę myjącą. Kolejne kroki są już takie same, przy czym krem stosowany w wieczornej pielęgnacji powinien być bogatszy w ceramidy i witaminę E. Z kolei jeśli chodzi o poranną rutynę skin flooding należy sięgnąć po kosmetyk, który będzie zabezpieczał skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a więc zawierał wysoki filtr SPF, najlepiej SPF 50. Skin flooding to przede wszystkim skuteczna rutyna pielęgnacyjna, która pozwala widocznie spłycić zmarszczki, poprawić nawilżenie i jędrność skóry. Bez wątpienia wpływa na zdrową barierę hydrolipidową. Skóra dzięki takiej pielęgnacji jest wygładzona i promienna. Trzeba oczywiście uważać tutaj na pułapkę przewodnienia, czyli naruszenia równowagi PEH. Należy zwracać uwagę na skład kosmetyków i to, czy nie zawierają składników uczulających, a także interakcje pomiędzy składnikami kosmetyków.       

Materiał zewnętrzny