klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Wybielanie zębów
Zdrowie

Wybielanie zębów – wybielać w gabinecie czy we własnym zakresie?

Wybielanie zębów z czasem stało się zabiegiem, który zyskał na popularności na tyle, aby nie tylko gwiazdy mogły sobie na niego pozwolić, ale także przeciętny obywatel. O wybielaniu zębów krąży wiele mitów, które z biegiem lat nabierały coraz to ciekawszych wersji, warto jednak mieć na uwadze, że spora część z nich to bezpodstawne bzdury, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości i są wynikiem dawnych metod, które z czasem zostały udoskonalone i stały się znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś. Ponadto wiele konsekwencji, o których mówi się teraz, są wynikiem niewłaściwego przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów, najczęściej wykonywanego na własną rękę.

Przed podjęciem decyzji o wybieleniu zębów, warto zorientować się w możliwych metodach przeprowadzenia tego zabiegu oraz ich wadach i zaletach. Dzięki temu wybór będzie łatwiejszy, a efekty będą odpowiadały oczekiwaniom pacjenta. 

Wybielanie zębów a nadwrażliwość 

To chyba najczęściej zadawane pytanie, na które odpowiedź jest stosunkowo prosta – im lepsze materiały stomatologiczne i doświadczenie, tym lepsze efekty i znacznie mniej inwazyjny zabieg dla zdrowia zębów i dziąseł. Nadwrażliwość pozabiegowa to jedna z nielicznych konsekwencji, z jakimi wiąże się wybielanie, jednak nie występuje zbyt często, a jeśli komuś się przydarzy, to nie jest to nieodwracalny proces. Z całą pewnością w tej sytuacji przewagę ma gabinet stomatologiczny, gdzie profesjonalne narzędzia stomatologiczne są w stanie zredukować ryzyko powstania nadwrażliwości niemalże do minimum. Wybielanie w domu niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia konsekwencji, głównie jednak w sytuacji, w której preparat wybielający zostanie nieprawidłowo użyty bądź dobrane stężenie za duże. W gabinecie stomatologicznym taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ zajmuje się nami specjalista, który doskonale wie, na jak intensywne wybielanie może sobie pozwolić. 

Gabinet czy dom – gdzie opłaca się wybielać zęby? 

Najbezpieczniejszym i najpewniejszym zabiegiem wybielającym jest ten przeprowadzany w gabinecie bo daje nie tylko opiekę stomatologa, ale także dostęp takich narzędzi, jakie nie znajdują się w domu. Dentysta jest także w stanie zdecydowanie bardziej precyzyjnie przeprowadzić cały zabieg, co w przypadku wybielania jest istotne. Profesjonalna opieka to także większa pewność, że po zabiegu nie pojawią się żadne niepokojące objawy, mogące utrudnić lub uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że wybielanie zębów w gabinecie ciągnie za sobą także znacznie wyższe koszty wykonania zabiegu, w porównaniu do kosztów, jakie ponosi się poprzez wybielanie ich w domu. Zatem można powiedzieć, że poprawa jakości uśmiechu we własnym zakresie jest tańsza, jednak nie bez powodu – łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której zaczyna cierpieć przez to cała jama ustna.