klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Ból żołądka po antybiotyku- jak mu skutecznie zapobiegać?

Antybiotyk to największe osiągnięcie przeszłych pokoleń w zakresie ochrony ludzkiego zdrowia i życia. Dzięki niemu udało się poskromić wiele groźnych i siejących spustoszenie chorób, a przy tym ocalić wiele istnień. Jednak ma on nie tylko zalety, lecz również wady i nie wolno o tym zapominać.

Dlaczego antybiotyk zrewolucjonizował świat medycyny?

Po pierwsze, bo dzięki niemu udało się stłumić wiele dolegliwości zdrowotnych, na które wcześniej nie działały żadne preparaty. Po drugie pomógł on zwalczać drobnoustroje i bakterie, które są raczej uodpornione na wpływ medycyny ludowej i ziołolecznictwa. Po trzecie antybiotyk jest medykamentem o kompleksowym działaniu i zwalcza wiele objawów choroby jednocześnie, a to w minionych wiekach wydawało się nie do zrobienia.

Kiedy warto stosować antybiotyk?

Po pierwsze wtedy, gdy męczy nas infekcja bakteryjna lub dochodzi do znacznego osłabienia organizmu z powodu toksyn albo jakiegoś zakażenia. Po drugie antybiotyk pomaga zwalczyć symptomy grypy i przeziębienia. Antybiotyku warto użyć, w sytuacji- kiedy trawi nas wysoka gorączka o nieznanym pochodzeniu. Nad przyjęciem antybiotyku należy pomyśleć, kiedy nasz organizm nie umie pokonać anginy albo zakażenia górnych dróg oddechowych.

Antybiotyk, lecz tylko ten właściwie dobrany pozwala także załagodzić stany zapalne w naszych stawach czy najważniejszych organach wewnętrznych. Warunek jest tylko taki, by jego zażywanie koniecznie skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. Absolutnie nie zaleca się robić tego na własną odpowiedzialność.

Jak antybiotyk działa na nasz układ pokarmowy?

Niestety niekorzystnie. Silne antybiotyki niszczą naszą florę bakteryjną w jelitach i skutkują tym, iż nasz żołądek jest podrażniony i skłonny do infekcji. Poza tym przez antybiotyk chorzy mogą nabawić się takich dolegliwości jak zaparcia, biegunka, a nawet zespół jelita drażliwego. Antybiotyk niechcący oczywiście niszczy warstwę ochronną żołądka, sprawiają, iż może go dręczyć nagły, przewlekły i bardzo silny ból. Antybiotyku nie wolno brać na czczo, bo wywołuje on w tym momencie jeszcze dotkliwsze objawy bólowe.

Czy ból żołądka po antybiotyku zdarza się często?

Ból żołądka po antybiotyku to częsty skutek długotrwałej terapii tym specyfikiem. Podrażniony układ pokarmowy potrzebuje nieco czasu, by się zregenerować i na nowo odbudować sprawną florę bakteryjną. Ból po antybiotyku to najczęściej efekt tego, że chorzy w trakcie leczenia bardzo mało jedzą, a połykają przeważnie leki na pusty żołądek, gdyż nie mogą dłużej poradzić sobie z dolegliwościami. Antybiotyk sprawia, że tracą oni apetyt, a ich układ pokarmowy domaga się wsparcia, by móc wygrać ze skutkami jego zażywania.

Co zapobiega bólowi żołądka po antybiotyku?

Na pewno picie maślanki, jogurtów czy mleka. Te płynne substancje sprawiają, że błyskawicznie odbudowuje się flora bakteryjna żołądka oraz jelit. Ziółka na trawienie też są dobrym pomysłem. Zapobiec bólowi po antybiotyku może również regularna suplementacja środkami osłonowymi tuż przed jedzeniem. Gdy środek osłonowy dotrze do przewodu pokarmowego, jest większa szansa, iż antybiotyk nie wyrządzi mu większej krzywdy.