klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Jak korzystać z tabeli spalania kalorii?

Powszechnie istnieje trend prowadzenia zdrowego stylu życia i posiadania szczupłej sylwetki, czyli bycie „fit”. By móc osiągnąć wymarzoną sylwetkę, należy stosować przede wszystkim dwa najważniejsze elementy: zdrową, zbilansowaną dietę oraz być aktywnym fizycznie, czyli uprawiać sport. Jednak kalorie spalić można nie tylko podczas wysiłku fizycznego, lecz także w czasie zwykłych codziennych czynności. Celem zorientowania się, jaką ilość kalorii można spalić podczas zajęć różnego typu, stworzono tabelę spalania kalorii. Co zatem zawiera i jak z niej korzystać?

Czym jest tabela spalania kalorii?

Tabela spalania kalorii to nic innego jak skumulowane informacje na temat ilości spalanej energii podczas uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych, a także w czasie wykonywania czynności życia codziennego różnego typu. Korzystanie z niej jest banalnie proste – wystarczy wyszukać wybraną czynność i odczytać dane zawarte w tabeli. W ten sposób uzyskujemy informację na temat ilości spalanych kalorii podczas wykonywania danej czynności. Zaznaczyć jednak należy, że warto posługiwać się różnymi źródłami informacji, bowiem tabele są konstruowane pod kątem wielu rozmaitych wskaźników. Ilość spalonych kalorii podczas wykonywania tego samego ćwiczenia może różnić się w zależności od wagi, płci czy tempa pracy. Inną wartość może mieć czynność wykonywana przez osobę o wadze 50 kg, a inną o wadze 90 kg. Warto zatem mieć na uwadze, że podawane informacje to wartości orientacyjne. Z reguły dane podawane są w przeliczeniu na godzinę trwania danej czynności

Podział tabeli spalania kalorii?

Zazwyczaj tabele spalania kalorii podzielone są na różnego typu dyscypliny sportowe, różniące się od siebie formą i intensywnością, a także na wszelkiego typu czynności codzienne, np. porządki domowe, spacer, czy też uprawianie sexu. Oczywistym jest, że najwięcej energii zużywa się podczas intensywnych treningów, takich jak bieganie, czy gra w tenisa. Jednak dowiedzieć się również można, jak dużo kalorii spalamy np. podczas zmywania naczyń, czy odkurzania. Co więcej, okazuje się, że energię spalamy także podczas spania, oglądania TV czy nawet żucia gumy.
Niekiedy autorzy tabeli spalania kalorii podają nawet dane, dotyczące ilości spalenia kalorii w stosunku do spożycia jakiegoś posiłku, najczęściej przytaczane są przykłady słodyczy. I tak np., żeby spalić 1 pączka, należy przez godzinę spacerować w umiarkowanym tempie, lub też by spalić dużą szklankę kawy latte, trzeba wykonać 100 pajacyków.

Tabelę spalania kalorii można wykorzystywać nie tylko jako ciekawostkę, lecz jako pomoc przy planowaniu i układaniu planu treningowego, zwłaszcza dla osób, które chcą szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Oprócz precyzyjnego planowania treningów tabele te mają kilka istotnych zalet, takich jak: informacja o ilości spalanych kalorii w czasie każdego treningu, szybkie osiąganie zamierzonego celu, większa motywacja do ćwiczeń. Ponadto, co bardzo ważne – nie tracimy czasu na nieskuteczne ćwiczenia.
Tak więc, warto wykorzystywać tabele spalania kalorii jako skuteczne narzędzie treningowe.