klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

rodzaje wegetarianizmu
Dieta

Rodzaje wegetarianizmu – jakich produktów nie można jeść?

Wegetarianizm jeszcze kilkanaście lat temu nazywany był jarstwem, czyli świadomym wykluczeniem ze swojej diety wszelkich produktów mięsnych, czasami nawet ryb. Powszechnie uważa się wegetarianizm za dietę zdrową, jednak należy kontrolować, czy osoba wykluczająca produkty mięsne dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych z innych źródeł. Dzięki rozwiniętej medycynie i farmakologii możliwe jest bowiem uzupełnianie niedoborów suplementami i witaminami.

Wegetarianizm – historia

Ustalono, że wegetarianizm pochodzi z terenów Bliskiego Wschodu i Indii. Początkowa rezygnacja ze spożywania mięsa była związana z religią i poglądami filozoficznymi. Co ciekawe, wegetarianami byli Sokrates i Pitagoras. Dla nich wegetarianizm był zgodny z wolą boską i z założeniami filozoficznymi dotyczącymi życia w zgodzie z naturą.
Pierwsze stowarzyszenie zrzeszające wegetarian powstało dopiero w XIX wieku w Anglii. Współcześnie wegetarianizm jest bardzo szeroko rozpowszechniony. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wegetarian przybywa i obecnie można wyróżnić wiele rodzajów wegetarianizmu.

Rodzaje wegetarianizmu – postacie łagodne

Rodzaje wegetarianizmu to postacie łagodne i radykalne. Diety wegetariańskie to wiele odmian, które różnią się od siebie rodzajem eliminowanego produktu. Łagodne formy diety dają możliwość pokrywania zapotrzebowania na składniki mineralne bez większej, dodatkowej suplementacji. Łagodne postacie wegetarianizmu to:
• laktoowowegetarianizm – w diecie dozwolone są produkty roślinne, mleko oraz jaja,
• laktowegetarianizm – w diecie można spożywać produkty pochodzenia roślinnego, a także mleko i wszelkie jego przetwory,
• owowegetarianizm – oprócz produktów pochodzenia roślinnego dozwolone jest spożywanie jaj,
• pescowegetarianizm – rodzaj wegetarianizmu, w którym można spożywać produktu pochodzenia roślinnego oraz mięso ryb,
• semiwegetarianizm – szczególny rodzaj wegetarianizmu, który dopuszcza spożywanie produktów pochodzenia roślinnego, ale także mięsa z drobiu, owoców morza oraz ryb. Zabronione jest jedzenie mięsa ssaków.
Wśród łagodnych form wegetarianizmu warto także wspomnieć o trzech rodzajach, które nazywane są dietami pseudowegetariańskimi. Dzieje się tak, gdyż nie spełniają one podstawowego elementu diety wegetariańskiej, czyli rezygnacji z jedzenia mięsa. Dietami pseudowegetariańskimi są:
• pollowegetarianizm – zabronione jest mięso ssaków i ryb, jednak można spożywać drób,
• fleksitarianizm – założeniem tej diety jest ograniczenie spożycia mięsa, więc można je spożywać poza domem,
• insektowegetarianizm – zakłada spożywanie produktów roślinnych oraz niektórych owadów z uwagi na zapotrzebowanie organizmu na białko zwierzęce.

Rodzaje wegetarianizmu – radykalne postacie

Weganizm jest najbardziej znaną postacią diety wegetariańskiej. Osoby stosujące weganizm nie jedzą wszelkich produktów zwierzęcych, w tym jaj, mleka i miodu, a oprócz tego nie stosują leków i kosmetyków oraz produktów skórzanych. Oprócz weganizmu występują także:
• witarianizm – produkty roślinne są jedzone tylko w postaci surowej, bez obróbki termicznej,
• frutarianizm – spożywane są tylko produkty roślinne, które spadły prosto z drzewa, oprócz tego zabroniona jest obróbka termiczna,
• bretarianizm – teoria, zgodnie z którą jedzenie nie jest potrzebne do życia, a bretarianie twierdzą, że do życia potrzebna jest tylko energia świetlna, co oczywiście nie jest potwierdzone w żadnych badaniach naukowych.

Diety wegetariańskie stosowane z głową mogą oczyścić organizm i poprawić samopoczucie. Niestety większość osób, które radykalnie ograniczają produkty pochodzenia zwierzęcego są narażone na duże niedobory substancji odżywczych.