klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Czy serek wiejski jest zdrowy?

Serek wiejski – przysmak naszych mam ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Spożywany jest głównie jako pierwszy lub drugi w ciągu dnia posiłek, a ze względu na swoją specyficzną, grudkowatą konsystencję i łatwość podania (pakowany jest w plastikowe pudełeczko na wzór śmietany), znajduje swoje miejsce w lodówce praktycznie każdego Polaka. Wyjaśnijmy zatem, dlaczego jego włączenie do menu budzi wątpliwości niektórych ludzi, jaki jest jego skład i właściwości?

Co to jest serek wiejski?

Serek wiejski to produkt nabiałowy powstający na bazie mleka krowiego. W skład serka wiejskiego wchodzą: mleko, sól i śmietanka. W toku produkcji do mleka dodawany jest enzym naturalny, z którego powstaje twaróg. Wiejski serek często jest tak nazywany, jednak jest bardziej płynny.

Dlaczego serek wiejski ma swoich przeciwników?

Niektórzy są zdania, że serek wiejski jest produktem przetworzonym, dlatego też eliminują go ze swojej codziennej diety. Prawda jest natomiast zupełnie inna. W przeciwieństwie do jogurtów owocowych, puddingów i deserów mlecznych sztucznie dosładzanych i pełnych konserwantów, w serku wiejskim nie ma żadnych ulepszaczy. Jedyny argument przemawiający za ograniczeniem jego spożywania to duża zawartość soli. Zdarza się również, że niektórym osobom nie odpowiada sam smak serka, dodają więc do niego jeszcze więcej soli lub cukru. Aby produkt ten uznać za całkowicie zdrowy, powinno unikać się jego domowego ulepszania. Lepiej więc porzućmy pomysł o dosładzaniu lub dosalaniu go. Jeśli już chcemy użyć cukru, zastąpmy go bardziej naturalnym substytutem np. łyżeczką miodu. Na rynku dostępne są także różne smaki serka wiejskiego, np. z dodatkiem szczypiorku i ziół. W małej ilości nie wyrządzą nam szkody, lepiej jednak wybrać naturalny produkt mleczny.

Bogactwo białka i witamin

Twaróg wiejski zawiera bardzo dużo białka – na 200 g aż 16 g. Wielu sportowców przyznaje, że serek ten jest jednym z podstawowych komponentów ich diety. I choć w mięsie, czy rybach można znaleźć dużo więcej białka, jak na produkt z „nabiałowej półki”, jest to całkiem niezły wynik. 100 g serka wiejskiego dostarcza organizmowi aż 80 g wapnia. Czy w serku wiejskim znajdziemy witaminy? Okazuje się, że tak! Są to witamina B12, ryboflawina (B2) oraz niacyna (PP).

Niska kaloryczność

150 g grudkowego serka liczy sobie zaledwie 120 kcal i ok. 4 g węglowodanów. Wykazuje właściwości przyspieszające metabolizm, polecany jest więc osobom, które dbają o linię. Łączony razem z musli lub pestkami dyni stanowi bardzo syty posiłek dla osób, które na co dzień nie jedzą mięsa.

Odpowiadając na pytanie, czy serek wiejski jest zdrowy, można śmiało odpowiedzieć: TAK! Przemawiają za tym: wysokie nasycenie białkiem, niskie przetworzenie oraz mała ilość kalorii. Jeśli chodzi o częstotliwość jego spożywania, powinno się go jeść dwa razy w tygodniu. Lepiej wybrać serek naturalny, aniżeli smakowy, czy z dodatkiem musu owocowego. Przed spożyciem, zawsze sprawdzajmy termin ważności!