klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Jakie są najmniej kaloryczne słodycze?

Wiele osób chce dbać o linię, jednocześnie nie przechodząc na restrykcyjną dietę. Zrzucanie wagi często kojarzy nam się z całkowitym odstawieniem słodyczy, jednak czy musi tak być? Może w tym przypadku jednak można zjeść ciastko i mieć ciastko? Wiele zależy od tego, jak podejdziemy do najmniej kalorycznych słodyczy.

Dlaczego tak chętnie sięgamy po słodycze?

Słodycze ze względu na ogromną ilość cukru, dodają nam energii. Warto jednak pamiętać, że znajdujące się w słodkich przekąskach cukry proste nie wywołają uczucia sytości. Ponadto mogą nawet wzmóc apetyt. Szczególnie często wybierana jest czekolada, co nie bierze się znikąd – zawiera ona w sobie cynk i selen, dzięki którym organizm wydziela więcej endorfin, czyli faktycznie poprawia nasz nastrój.

Najmniej kaloryczne słodycze

Bez wątpienia najmniej kalorycznymi słodyczami są owocowe galaretki, kisiele, a później budynie i sorbety owocowe. Należy jednak pamiętać, że żeby określić, co jest najbardziej kaloryczne, trzeba znaleźć jakiś punkt odniesienia. Najczęściej porównuje się ilość kalorii na 100 gram produktu. W ten sposób otrzymujemy informację, że galaretka to około 50kcal/100g, podczas gdy 100 gram suszonych jabłek to już 230 kcal.

Dla niektórych wskazane wyżej słodycze mogą tak naprawdę nie wpisywać się w definicję tego słowa. Na co wówczas się zdecydować, żeby nie wybrać prawdziwej bomby kalorycznej? Żelki mogą okazać się dobrym wyjściem, ponieważ to około 340 kcal na 100 gram. To samo dotyczy podpłomyków. Niewiele bardziej kaloryczne, bo o 10 kcal w 100 gramach, są galaretki w czekoladzie.

Najmniej kaloryczne słodycze wśród tych bardziej klasycznych

Nie każdy lubi galaretki i budynie, a często również szuka czegoś, co można zabrać ze sobą jako przekąskę, a nie przygotować i zjeść w domu. Wtedy często pojawia się pokusa, by sięgnąć po batonik. Z tych typowo słodkich najmniej kalorii ma Milky Way – jeden batonik to 100 kcal, z kolei 100 gram tego produktu to już 456 kcal.

Można sięgnąć również po lizaki, ponieważ to słodycze, które są niewielkich rozmiarów, a jednocześnie na dłuższą chwilę niż batonik wybijają nam z głowy słodycze. Lizak to około 50 kcal.

Warto również pamiętać, że gdy planujemy zakupić sobie jakiś deser, lepiej zdecydować się na lody lub sorbety owocowe niż na ciasto. Gdy już decydujemy się na deser w tej formie, lepiej wybrać ciasto drożdżowe ze śliwkami (ok. 290 kcal na 100 gramów) niż ciasto drożdżowe z kruszonką (ok. 375 kcal na 100 gram), o takich ze słodkimi kremami już nie wspominając. Należy również pamiętać, że ostatecznie ciasta i tak są mniej kaloryczne niż różnego rodzaju ciasteczka.

Jak jeszcze bardziej ograniczyć spożywanie kalorii, nie rezygnując zupełnie ze słodyczy?

Najmniej kaloryczne słodycze to te, które przyrządzimy własnoręcznie. Wynika to z tego, że w pewnym stopniu będziemy w stanie skontrolować ilość cukru, którego w sklepowych słodyczach jest po prostu zbyt wiele. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na dietetyczne słodkości, które smakiem są zbliżone do tych sklepowych, a jednak o wiele zdrowsze.