klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Na czym dokładnie polega dieta 5000 kcal?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu wynika z bardzo dużej liczby czynników. Oddziałuje na nie bowiem nie tylko i wyłącznie aktywność fizyczna, ale również prowadzony styl życia, wiek czy płeć. Bardzo często okazuje się jednak, że trzeba zwiększyć liczbę przyjmowanych kalorii. Godny uwagi jest fakt, że dieta na masę przeważnie zakłada spożywanie od 4 do nawet 5 tysięcy kcal dziennie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne organizmu?

Warto wiedzieć, obliczenie zapotrzebowania energetycznego jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem do tego celu wykorzystać 24-godzinną przemianę materii. Należy zdawać sobie sprawę, że od 60 do nawet 70% dziennego zapotrzebowania jest zużywane przez organy wewnętrzne. Jest to spowodowane procesami metabolicznymi koniecznymi do odpowiedniego podtrzymania pracy organizmu.

Z kolei od 20 do nawet40% energii wykorzystywanej jest w trakcie różnego rodzaju form wysiłku fizycznego. Natomiast 10% energii jest niezbędna w utrzymaniu odpowiedniej temperatury.

Czym dokładnie jest dieta 5000 kcal i 4000 kcal?

Należy mieć świadomość, że jest to typowy jadłospis na zbudowanie masy mięśniowej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że absolutną podstawą wspomnianej diety jest znaczne zwiększenie kaloryczności poszczególnych posiłków. Oznacza to tym samym, że część osób będzie musiała spożywać aż 5000 kcal dziennie. Godny uwagi jest jednak fakt, że dieta musi opierać się na najlepszych jakościowo źródłach. Ponadto nadwyżka kaloryczna powinna być odpowiednio dostosowana zarówno do założeń, jak i jadłospisu. Bardzo istotne znaczenie będzie miało zwiększenie podaży płynów oraz białek.

Warto wiedzieć, że omawiana dieta będzie wymagała zarówno właściwie przygotowanych posiłków, jak i odpowiedniej suplementacji. Musi być ona bowiem ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej. Zadaniem suplementów dla diety 5000 kcal będzie dostarczenie nie tylko i wyłącznie witamin i soli mineralnych, ale również nadprogramowej ilości substancji odżywczych. Nie można oczywiście doprowadzić do nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej. W suplementach diety można znaleźć stosunkowo duże ilości węglowodanów, soli mineralnych czy witamin.

Czego unikać przy diecie 5000 kalorii?

W przypadku diety 5000 kcal rekomendowane jest unikanie jadłospisu niskowęglowodanowego. Należy również zrezygnować z różnego rodzaju produktów wysoko przetworzonych. Organizm w ten prosty sposób będzie znacznie ograniczał przyrost masy mięśniowej na korzyść tłuszczu. Nie powinno się także spożywać produktów bogatych w niezdrowe tłuszcze. Rezultatem ich jedzenia mogą być bowiem utrudnienia związane z wchłanianiem białek do organizmu.

Omawiana dieta rekomendowana jest przede wszystkim sportowcom, których celem będzie zbudowanie masy mięśniowej. Konieczne jest oczywiście łączenie diety z odpowiednią aktywnością fizyczną. Należy mieć świadomość, że diety wysokokaloryczne powinny bazować na zdrowych składnikach. W celu zwiększenia kaloryczności nie można pod żadnym pozorem spożywać słodyczy czy pić napojów gazowanych.