klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Deska 28 dni, czyli sposób na płaski brzuch

Deska to z pozoru proste ćwiczenie, które regularnie wykonywane przyniesie nam efekty w postaci płaskiego brzucha. Plank angażuje do pracy praktycznie całe ciało. Regularnie wykonywana deska w połączeniu z prawidłową dietą to sposób na smukłą sylwetkę. Oprócz tego plank angażuje do pracy mięśnie, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała.

Deska 28 dni – jak ćwiczyć?

Wykonywanie deski przez 28 dni to wyzwanie, które przynosi pozytywne efekty dla naszego ciała. Jest to dobry sposób, żeby zmobilizować się do wykonywania regularnych treningów. Oprócz planka możemy wykonywać także inne ćwiczenia ogólnorozwojowe, co z pewnością ułatwi nam drogę do wymarzonej sylwetki. Samo wyzwanie możemy wykonywać na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na tym, że codziennie wykonujemy planka jeden raz, przy czym wydłużamy czas ćwiczenia. Dla przykładu pierwszego dnia wykonujemy deskę przez 30 sekund, drugiego przez 45 sekund, a trzeciego przez minutę.

Drugim sposobem na wykonanie tego wyzwania jest ćwiczenie seriami. Zaczynamy od 30 sekund planka, po czym przeznaczamy 15 sekund na przerwę. Możemy zacząć od wykonania 5 takich serii. Z czasem możemy zwiększać ilość serii, oraz wydłużać czas planka. Ten sposób jest bardziej wymagający, dlatego lepiej ćwiczyć co drugi dzień. Trzeci sposób polega na tym, że ćwiczymy 10 minut. W tym czasie utrzymujemy deskę jak najdłużej możemy, robimy chwilę przerwy i wracamy do pozycji planka. Staramy się, żeby w ciągu tego dziesięciominutowego treningu jak najwięcej czasu wykonywać deskę. Trening najlepiej wykonywać co drugi dzień.

Jak poprawnie wykonywać plank?

Na początku powinniśmy położyć się na brzuchu. Następnie podpieramy się na przedramionach tak, żeby łokieć przylegał do podłogi pod kątem prostym. Barki powinny znajdować się bezpośrednio nad łokciami. Następnie unosimy tułów stając na palcach stóp. Ciało powinno znajdować się w linii prostej. Powinniśmy napiąć brzuch i pośladki. Prawidłowa postawa jest ważna, gdyż błędne wykonywanie deski może nadmiernie obciążać kręgosłup. Na początku najlepiej jest wykonywać to ćwiczenie przed lustrem bądź z drugą osobą, która oceni czy mamy prawidłową pozycję. Oczywiście przed treningiem powinniśmy się rozgrzać, a po ćwiczeniach porozciągać się.

Czy warto łączyć plank z innymi ćwiczeniami??

Sam plank może być wystarczający do otrzymania smukłej sylwetki, jeśli wprowadzimy odpowiednią dietę. Ćwiczenie to angażuje do pracy mięśnie całego ciała. Najbardziej widoczną zmianą będzie oczywiście płaski brzuch, wąska talia i proste plecy. Jeśli jednak chcemy uzyskać umięśnione ciało, to oprócz deski musimy wykonywać także inne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Możemy ćwiczyć na siłowni, bądź z wykorzystaniem masy własnego ciała. W dążeniu do wymarzonej sylwetki ważną rolę odgrywa także dieta. Żeby schudnąć potrzebujemy deficyt kaloryczny. Z kolei do budowania mięśni potrzebujemy nadwyżki kalorii, chociaż osoby początkujące mogę budować masę mięśniową będąc na deficycie. Oprócz tego zwróćmy uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie.