klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Czy dzięki piciu kawy zbożowej można schudnąć?

Jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia dla wielu osób jest wypicie filiżanki kawy. Powszechnie uważa się, że picie kawy, oczywiście w rozsądnych ilościach, jest zdrowe i ma pozytywny wpływ na organizm. Jednak od tradycyjnej kawy z łatwością można się uzależnić, dlatego warto skorzystać z alternatywy dla niej, jaką jest naturalna kawa zbożowa, która posiada wiele cennych właściwości.

Właściwości kawy zbożowej

Kawa zbożowa jest bogatym źródłem błonnika, witamin i przeciwutleniaczy. Ponadto jest pożywna, niskokaloryczna, zmniejsza uczucie głodu, a także dostarcza niezbędnych składników i poprawia przemianę materii. Z tego powodu kawa zbożowa odchudzanie jest bardzo skuteczne. W skład kawy zbożowej wchodzą takie składniki jak żyto, jęczmień czy pszenica orkiszowa, co sprawia, że napój ten jest niskokaloryczny i z tego względu polecany jest osobom odchudzającym się. Ponadto ze względu na zawartość błonnika w tej kawie, pęcznieje ona w żołądku, co daje uczucie sytości na dłużej.
Kolejna cecha wspomagająca odchudzanie to zawartość w kawie zbożowej cykorii, która zawiera substancje nadające jej charakterystyczny, goryczkowaty smak. Substancje te przyspieszają trawienie i spalanie tłuszczu w organizmie.
Kawa zbożowa pochodzenia naturalnego jest także bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B oraz magnezu, które mają działanie kojące na układ nerwowy. Właściwość taka jest niezwykle istotna przy odchudzaniu, sprawia bowiem, że można łagodniej ten etap przechodzić.

Rodzaje kaw zbożowych

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kaw zbożowych. Najpopularniejsze z nich to kawy rozpuszczalne, granulowane, ekspresowe – w torebkach, a także sypane. Najczęściej pochodzą z cykorii, żyta, słodu jęczmiennego lub buraków cukrowych, jednak istnieje także taka odmiana jak „Żołędziówka”, która wytwarzana jest z prażonych żołędzi, kardamonu, imbiru, cynamonu oraz goździków. Wszystkie wymienione kawy są równie zdrowe i mają wiele pozytywnych właściwości, wobec czego wybór odpowiedniego rodzaju lub gatunku zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji.

Ile kawy można pić dziennie?

Dzięki niskokaloryczności oraz braku zawartości kofeiny, nie ma limitu dopuszczalnej liczby filiżanek kawy zbożowej dziennie. Ważne jest jednak, by kawa ta przygotowywana była na wodzie, bez zawartości mleka i cukru, ponieważ tylko wtedy zachowuje swoje właściwości. Kawa przygotowana na samej wodzie dostarcza nie więcej niż 30 kilokalorii. Dlatego zalecana jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Stosowana może być również przez cukrzyków. Ponadto kawa zbożowa bez zawartości mleka i cukru uznawana jest także za napój nawadniający.

Jak widać, kawa zbożowa to bardzo dobra alternatywna dla tradycyjnej kawy, bowiem posiada nie tylko właściwości odchudzające i zdrowotne oraz jest bogatym źródłem wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych, lecz co ważne – nie uzależnia i można spożywać jej dowolną ilość. Brak zawartości kofeiny sprawia, że napój ten podawany jest nawet dzieciom w przedszkolu.