klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Najlepsze sposoby na spalanie kalorii: nordic walking i jego zalety

Nordic walking, czyli marsz z kijami, to jedna z najpopularniejszych form aktywnego wypoczynku w ostatnim czasie. Taką formą ruchu można się cieszyć o każdej porze roku, bez względu na to, czy mieszka się w dużym mieście, czy w górskiej wiosce. Dlaczego warto postawić na trening z kijami?

Dlaczego nordic walking jest tak popularny?

Powodów, dla których warto postawić na marsze z kijami, jest sporo. Z kijami spacerują młodzi i starzy, ci, którzy chcą poprawić formę i ci, którzy chcą schudnąć. Teoretycznie jest to „zwykły” marsz, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej techniki można tu skuteczniej wzmacniać mięśnie i przyspieszać spalanie kalorii Nordic walking w trakcie godziny pozwala spalić około 400 kalorii, podczas gdy zwykły spacer pozwala się pozbyć maksymalnie 300 kalorii. Oczywiście im szybsze tempo marszu, tym większa liczba spalonych kalorii. Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie spaceru z kijami pracuje więcej grup mięśni, m.in. mięśni ramion. Taka forma ruchu jest zatem świetnym sposobem na utrzymanie zgrabnej sylwetki i dobrej formy. Na nordic walking chętnie stawiają też osoby starsze. Dla nich marsz z kijami jest bezpieczną formą ruchu, gdyż kije pomagają utrzymać równowagę, a jednocześnie odciążają kolana oraz stawy. Taka forma ruchu jest też atrakcyjna dla każdego, kto chce się cieszyć zgrabną i wysportowaną sylwetką, prawidłowym krążeniem oraz świetnym nastrojem.

Jak przygotować się do spacerów z kijami?

Aby spacerować z kijami, nie trzeba wiele. Podstawa to odpowiednie kijki, przy wyborze których należy uwzględnić przede wszystkim to, po jakim terenie będziemy się poruszać. Inne kijki sprawdzą się w miejskim parku lub lesie, inne podczas długich wędrówek po górach.

Od tego, w jakim terenie marsze będą odbywały się najczęściej, uzależniony jest też wybór obuwia. Można postawić na buty turystyczne (niezastąpione w trakcie górskich wędrówek), można też postawić na wygodne obuwie sportowe, najlepiej takie, które posiada amortyzujące właściwości. A strój? Przede wszystkim wygodnym? Można założyć spodnie do biegania, można postawić na dres – najważniejsze, by w trakcie treningu utrzymywać prawidłową masę ciała i równomiernie wspierać poszczególne partie mięśni.

Podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać

Aby treningi nordic walking przynosiły odpowiednie efekty, należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała w trakcie marszu. Jak wygląda prawidłowy krok? Jest długi i zaczyna się od pięty. Podczas chodzenia należy też trzymać plecy prosto. Rozluźnione ramiona, delikatne ruchy ramion – oto kolejne zasady, których warto przestrzegać. Nie można też zapominać o rozgrzewce, dzięki której trening będzie przyjemniejszy i bezpieczniejszy.

To, co pierwotnie było formą treningu dla narciarzy biegowych, stało się w ostatnich latach popularną formą spędzania czasu w aktywny sposób. Marsze z kijami to szansa na szybsze spalanie kalorii, wspieranie mięśni oraz ogólnego stanu zdrowia. A że korzyści związanych z takim treningiem jest sporo, popularność nordic walking nikogo nie powinna dziwić.